Informační stránky poslance MUDr. Milana Cabrnocha
| Novinky | Mapa stránek |
ZDRAVOTNICTVÍ V ČR

Vládní návrh zákona útočí na soukromé lékaře

MUDr. Milan Cabrnoch, 9. října 2002

názor

Vláda předložila a dnes ve sněmovně protlačila o jediný hlas prvním čtením návrh zákona, který upravuje podmínky, za kterých je lékař a lékárník způsobilý k samostatnému výkonu svého povolání.

Návrh zákona na více místech zavádí nerovnost mezi lékaři - zaměstnanci a lékaři soukromě podnikajícími. Tato nerovnost je vždy v neprospěch soukromých lékařů. Autor návrhu zákona evidentně nemá soukromníky rád a nepřeje jim.

Návrh zákona v § 5 odst. 6 písm. b) zcela nepřijatelně staví do nerovného postavení osoby vykonávající profesionální činnost soukromě a osoby vykonávající ji "nesoukromě". Pokud odhlédneme od celkové nejasnosti celého ustanovení, návrh zakazuje narušování externí průpravy před atestací výkonem výdělečné profesionální činnosti, pokud je tato činnost vykonávána soukromě. Pokud však je soukromá výdělečná činnost vykonávána jinak než soukromě, externí průpravě nevadí. Zjednodušeně řečeno, pokud se připravujete k atestaci, můžete si přivydělat, ale pouze jako zaměstnanec, ne už soukromě!

Zákon zavádí nerovnost mezi zdravotnické pracovníky vykonávající své povolání v pracovněprávním vztahu a zdravotnické pracovníky ostatní také v otázce obnovení a doplnění potřebných odborných vědomostí při přerušení výkonu povolání. U zaměstnance je povinností zaměstnavatele uložit mu obnovení vědomostí a zabezpečit doškolení, "nezaměstnanec" je povinen požádat o doškolení příslušnou komoru.

Tato nerovnost staví zdravotnické pracovníky - zaměstnance do postavení za sebe neodpovědných a o sebe se postarat neschopných. Zaměstnavateli potom ukládá roli strážce zaměstnanců a pečovatele o jejich osud.
Jsem přesvědčen, že všichni lékaři jsou dostatečně odpovědní a schopní k tomu, aby jim všem byla uložena povinnost odpovídat sám za své vzdělání a jeho případné doplnění. Zaměstnavatel nechť kontroluje, zda jeho zaměstnanci odpovídající vzdělání mají.

Návrh zákona omezuje právo zdravotnických pracovníků samostatně se rozhodnout pro obor, ve kterém budou pracovat a zavádí další nerovnost mezi nimi.

Zdravotnický pracovník může požádat o zařazení do oboru pouze prostřednictvím svého zaměstnavatele. Pokud se zaměstnavatel rozhodne svému zaměstnanci vzdělání neumožnit, zaměstnance má pouze jedinou šanci, a to absolvovat specializační vzdělávání na vlastní náklady.

Návrh zákona tedy zcela vylučuje, aby se zaměstnanec rozhodl svobodně bez souhlasu zaměstnavatele a přesto absolvoval specializační vzdělávání jinak než na vlastní náklady (například na náklady státu).

Tato chyba návrhu úzce souvisí s povinností zaměstnavatele hradit veškeré náklady spojené se specializačním vzděláváním zaměstnance.

Pokud by zákon jednoznačně stanovil takovou povinnost, znamenalo by to v praxi omezení možností specializačního vzdělávání a přeneslo by to náklady na toto zdělávání v převážné míře na státní zdravotnická zařízení. Z jakého důvodu by zdravotnické zařízení přijímalo do pracovního poměru pracovníka, který vzápětí vstoupí do procesu specializačního vzdělávání, jehož náklady zaměstnavatel ponese ze zákona bez možnosti dohodnout se se zaměstnancem na dalších podmínkách a pravidlech. Z jakého důvodu by měl zaměstnavatel zprostředkovat přihlášku svého zaměstnance ke specializačnímu vzdělávání, pokud toto vzdělávání znamená pro něho pouze náklady?

Nejvážnějším útokem na soukromé lékaře je však zpochybnění způsobilosti vykonávat samostatně své povolání. Podle přechodných ustanovení ztrácí s účinností navrhovaného zákona specializovanou způsobilost a tedy současně i oprávnění k samostatnému poskytování zdravotní péče všichni zdravotničtí pracovníci, kteří nemají druhou atestaci v oboru (tedy mají pouze první nebo první a nástavbovou).

Vládní návrh tak znemožňuje soukromé podnikání většině soukromých lékařů. I staří a zkušení odborníci se podle vládního návrhu zákona stanou nezpůsobilými, budou si muset doplnit vzdělání. Budou muset uzavřít své ordinace a přihlásit se k doškolení. Nikdo se neptá, kdo se postará o jejich pacienty, kdo zaplatí jejich sestry a nájmy a z čeho budou žít jejich rodiny v době, kdy si oni budou "doplňovat" vzdělání.


 

Související:

 
 

Zákon o způsobilosti - stav projednávání k 7. 2. 2003
Friderich A. von Hayek: Stát demokratický vs. právní - 7. listopadu 2002
Návrh zákona o vzdělávání je plný problémů a chyb - 9. října 2002
Vládní návrh zákona útočí na soukromé lékaře - 9. října 2002
Výzva ke spolupráci - 9. října 2002

stenozáznam vystoupení MUDr. Milana Cabrnocha ve sněmovně k vládnímu návrhu zákona o vzdělávání naleznete zde a zde.

 

 

Reagujte:

Vaše jméno, titul:

Váš email:*
Chci na tento e-mail dostávat novinky:
Váš názor, vzkaz, dotaz, připomínka ?*

Prosím, vyplňte takto * označená pole. Děkuji

Rozsáhlejší texty zasílejte prosím na e-mail cabrnoch@psp.cz

 

 

Příspěvky:

 
 

 

 

© MUDr. Milan Cabrnoch 2003