Informační stránky poslance MUDr. Milana Cabrnocha
| Novinky | Mapa stránek |
ZDRAVOTNICTVÍ V ČR

Stanovisko k útoku nového ministra zdravotnictví na VZP ČR

MUDr. Milan Cabrnoch, Strasbourg, 26. dubna 2004

Osobní útok nově jmenovaného ministra zdravotnictví na vrcholného představitele Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR je snahou o odvedení pozornosti a přenesení odpovědnosti z vlády a ministra jako jejího člena na zdravotní pojišťovny.

Po celou dobu, kdy je ředitelkou VZP ČR ing. Jiřina Musílková, nezazněla od členů Správní rady VZP jmenovaných vládou, mezi kterými je i řada náměstků ministra zdravotnictví, ale ani od bývalé ministryně zdravotnictví či od jiného člena vlády, žádná konkrétní výhrada vůči vedení VZP ČR a její ředitelce.

ČSSD se snaží ovládnout zdravotní pojišťovny a VZP jako první z nich. Chce podřídit zdravotní pojišťovny vlivu vlády a především vlivu svému a využívat je pro své politické cíle (například plnění slibů daných před volbami zdravotníkům – státním zaměstnancům).

Záměr omezit a později zlikvidovat samosprávnost veřejného zdravotního pojištění je v ČSSD dlouhodobý, jeho posledním projevem je pokus o změnu zákona o VZP. Na návrh ČSSD by byla Správní rada VZP vyloučena z procesu rozhodování o odvolání ředitele VZP, a to přesto, že volba nového ředitele probíhá ve sněmovně právě na návrh Správní rady. O odvolání ředitele VZP by potom rozhodovala sněmovna, tedy ČSSD se svými koaličními partnery.

Zestátnění zdravotních pojišťoven je zásadním krokem k revizi polistopadového uspořádání zdravotnictví. Trváme na samosprávnosti veřejného zdravotního pojištění, na nezávislosti zdravotních pojišťoven na státu, jako na zárukách rozvoje zdravotnictví.


 

Související:

 
 

Jak vládní koalice hodlá obcházet Parlament - 5. dubna 2004
Novela zákonů o zdravotních pojišťovnách - 12. února 2004

 

 

Reagujte:

Vaše jméno, titul:

Váš email:*
Chci na tento e-mail dostávat novinky:
Váš názor, vzkaz, dotaz, připomínka ?*

Prosím, vyplňte takto * označená pole. Děkuji

Rozsáhlejší texty zasílejte prosím na e-mail cabrnoch@psp.cz

 

 

Příspěvky:

 
 

 

 

© MUDr. Milan Cabrnoch 2003