Informační stránky poslance MUDr. Milana Cabrnocha
| Novinky | Mapa stránek |
MÉDIA

Vysílání pořadu NAOSTRO, ČT1, 19. května 2002

MUDr. Milan Cabrnoch, 19. května 2002

stanovisko

Stanovisko Milana Cabrnocha, před vysíláním pořadu NAOSTRO s Davidem Rathem dne 19. května 2002:

Jak první větu musím říci, že problematika lékařských komor a povinného či nepovinného členství v nich není a nikdy nebyla pro Občanskou demokratickou stranu nejdůležitějším problémem ve zdravotnictví.
Máme jiné, mnohem vážnější problémy, které je třeba řešit. Máme nevyhovující zákon o zdravotní péči, nemáme dobrý zákon o zdravotním pojištění, zcela chybí zákon o vzdělávání. Na mnoha tématech se s členy ČLK shodujeme a jistě i budeme shodovat. Prvním a nejdůležitějším úkolem je pro nás změna postavení pacienta ve zdravotním systému, aby to byl pacient; kdo rozhoduje, a ne aby se poníženě doprošoval toho, co potřebuje.

V otázce povinného či nepovinného členství máme dlouhodobě jasný názor, na kterém se téměř všichni shodujeme. Komora má být prestižní organizací, která hájí profesní a etické zájmy lékařů. Členství v komoře musí být prestižní, musí být ctí a nikoli povinností ze zákona. Pouze dobrovolná organizace může skutečně hájit zájmy svých členů.
Před několika lety lékařskou komoru ovládli odboráři z lékařského odborového klubu. Stále častěji prosazují zájmy pouze skupiny lékařů, stále častěji se setkávám s přáním lékařů mít možnost opustit komoru a neztratit přitom možnost léčit. Vím, že dnes je mnoho lékařů nespokojeno s tím, jak vedení komory hájí, či lépe řečeno nehájí jejich zájmy. Tito lékaři podporují nepovinné členství. Vím, že jsou jich tisíce, ať již samostatných či sdružených v různých organizacích s dobrovolným členstvím.

Návrh Marka Bendy na nepovinné členství reagoval na téma, které ve sněmovně v roce 1998 otevřel lidovecký poslanec Josef Janeček. Sněmovna končí volební období, k tomuto tématu se doposud nevyjádřila a podle Marka Bendy na to má právo.
Hysterická reakce, kterou předvedl pan doktor Rath, je nepřiměřená diskutovanému tématu. Zcela nepřijatelná je nepochybná politizace komory. Vedení komory vede několik týdnů pře volbami intenzivní politickou kampaň ve prospěch sociální demokracie. To odmítám. Vůbec se nechci vyjadřovat k osobním útokům, osočování a vyhrožování, na takovou úroveň neklesnu


 

Související:

 
 

stenozáznam pořadu ČT1 Naostro 19. května 2002 naleznete zde

 

© MUDr. Milan Cabrnoch 2003