Informační stránky poslance MUDr. Milana Cabrnocha
| Novinky | Mapa stránek |
Z DENÍKU POSLANCE

Humanitární pomoc zaplaveným oblastem z Řecka

MUDr. Milan Cabrnoch, 19 - 22. srpna 2002

 

Kapitoly:

Nabídka pomoci z Řecka

Humanitární pomoc z Řecka dorazila


Děti z Mořského koníka přivezly domů humanitární pomoc

Seznam dovezené humanitární pomoci

Fotografie


Nabídka pomoci z Řecka

Dnes se na mne jako na člena Správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR obrátil pan Pavlos Petridis z Platamonu v Řecku. Pan Petrids je majitelem hotelu v Platamonu a již několik let je smluvním partnerem VZP. Zajišťuje léčebné pobyty českých dětí v Řecku v rámci známé akce "Mořský koník".

Pan Petridis je dobře informován o katastrofálních povodních v České republice a nabídl nám svou pomoc.
Vzhledem k tomu, že ve středu 21. srpna proběhne střídání turnusů léčebných pobytů a z Řecka se do Prahy bude několika letadly vracet šest set českých dětí, bylo by možné k přepravě pomoci využít právě tato letadla. Museli jsme tedy jednat rychle.

Spolu s dalším členem Správní rady VZP, panem Karlem Pfabiganem, jsme se ještě večer sešli s primátorem Prahy Igorem Němcem a dohodli se na tom, co v tuto chvíli Praha potřebuje nejvíce. V první řadě to jsou papírové ústenky, kterých je potřeba 100 000 kusů a gumové rukavice v počtu 50 000 párů. Dále následují dezinfekční přípravky, gumové holínky, prací prášky a saponáty, prostředky proti plísním a repelenty.

Požadavky Prahy jsme ihned telefonicky předali do Řecka a začal závod s časem. Má-li pomoc přijít včas, musí být materiál připraven v Soluňi na letišti ve středu 21. srpna v 8 hodin ráno.

Humanitární pomoc z Řecka dorazila

Na základě nabídky pomoci od pana Pavlose Petridise jsme odletěli v úterý pozdě večer do Soluně převzít humanitární dar. Skupina ve složení Jiřina Musílková, ředitelka VZP, Jiří Sutner, pracovník VZP a Karel Pfabigan a Milan Cabrnoch, členové Správní rady VZP, dorazila do Soluně v 1.30 v noci.

V Soluni již na nás čekali naši přátelé v čele s panem Petridisem. Řekům se povedl malý zázrak. Během necelých dvou dnů se jim podařilo shromáždit a zabalit pro přepravu celkem dvanáct tun nejpotřebnějšího materiálu. Je připraveno neuvěřitelných 100 000 papírových ústenek na ochranu proti prachu, infekci a zápachu ze zkažených potravin. Je připraveno 50 000 párů gumových rukavic na úklid. Na paletách je složeno velké množství pracích prášků a saponátů stejně jako dezinfekčních přípravků.

Ve středu dopoledne bylo naloženo první letadlo. Po příletu do Prahy byly první tři tuny pomoci předány primátorovi Prahy panu Igoru Němcovi. Během dne dorazila do Prahy ještě další tři letadla ze Soluně, v každém opět tři tuny materiálu. Materiál byl rozvezen po Praze podle pokynů pana primátora, větší část šla rovnou do Karlína a byla okamžitě použita. Dopravu zajišťovala zdarma firma KOV Velim. Pánové Josef Drahota a Martin Kmoch pendlovali bez odpočinku mezi letištěm v Ruzyni a jednotlivými místy po Praze od deseti dopoledne do čtyř hodin ráno. Odvedli kus práce a patří jim dík.

Děti z Mořského koníka přivezly domů humanitární pomoc

Již řadu let pořádá Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR letní léčebné pobyty pro děti. Tyto pobyty jsou známy jako akce "Mořský koník".

Léčba probíhá ve třítýdenních turnusech od června do září ve dvou lokalitách, a to v Chorvatsku v Dalmácii na Makarské a v Řecké Pierii v letovisku Platamon.

Před několika dny postihla Českou republiku katastrofální záplava. Náš řecký partner, majitele hotelu Paltamon Beach pan Pavlos Petridis nabídl prostřednictvím Správní rady VZP svou pomoc.

Od pondělí do středy se podařilo neuvěřitelné. Kontaktovali jsme primátora Prahy pana Igora Němce a zjistili, co Praha potřebuje nejvíce. Jsou to především ústenky proti prachu, infekci a zápachu, gumové rukavice, dezinfekce, saponáty, prostředky proti plísním a repelenty.
V noci z úterý na středu jsme odletěli do Soluně, nad ránem se setkali s řeckým partnerem a převzali celou pomoc. Současně jsme dostali nabídku další pomoci v rozsahu patnácti tun na neděli.

Celou středu létala mezi Prahou a Soluní letadla společnosti Travell Service a přepravovala české děti z léčebného pobytu v Řecku domů. V každém letadle přiletěly kromě dětí také tři tuny pomoci. Do Čech se tedy vrací opálené děti a přiváží s sebou kromě vzpomínek na řecké slunce a moře také humanitární pomoc od řeckých přátel.

Čtyři letadla společnosti Travell Service přepravila do Prahy celkem dvanáct tun materiálu, který byl ihned podle rozhodnutí pražského primátora Igora Němce rozvezena na nejpotřebnější místa v Praze. Část materiálu bude podle příslibu primátora poskytnuta také jiným obcím a městům podle jejich potřeby.

Seznam zboží humanitární pomoci z Řecka

položka:

počet dovezených balení:

pomoc směřovala do:

Maschine Wash Powder Pronet 20kg

35

Beroun
Děčín
Litoměřice
Mělník
Plzeň město
Plzeň sever
Praha město
Praha východ
Praha západ
Rokycany
Teplice
Ústí nad Labem
Znojmo

 

 

Hand Wash Powder 420 gr

534

Hand Wash Powder 4.05 kg

141

Hand Wash Powder 2.7 kg

35

Hand Wash Powder 2.4 kg

50

Masch. Wash Powder Pronet 2.4 kg

96

Hand Wash Powder 2 kg

17

Hand Wash Lanzet 2 kg

20

Liquid for Plates 1 lt

25

Liquid for Plates 500 ml

12

Disinfectan 4l

260

Gloves

11000

Bioyn Vm986

72

General Purpose 4 lt

40

Desifentan 4 lt

40

Seams

576

Syringes

16540

Needles

9500

Wealthes

187240

Catheters

1130

Chamber pots

250

MuskOxyzene

300

Machinery

720

Sofsilk 1073-31

36

 

 

Fotografie:

 

 

 

 


 

Související:

 
 

 

 

© MUDr. Milan Cabrnoch 2003