Informační stránky poslance MUDr. Milana Cabrnocha
| Novinky | Mapa stránek |
ZDRAVOTNICTVÍ V ČR

K vyslovení nedůvěry vládě

MUDr. Milan Cabrnoch, 24. září 2003

projev v Poslanecké sněmovně

Vážené dámy, vážení pánové,
zabýváme se velmi vážným tématem, jakým je vyslovení nedůvěry vládě.

K takovému kroku se odhodláváme tehdy, když k tomu máme opravdu vážné důvody. Všichni si uvědomujeme, že vyslovení, i pouhé vyslovování nedůvěry vládě se dotýká každého občana České republiky.

Vládě vyslovujeme nedůvěru tehdy, kdy vláda nevládne ve prospěch národa a země, když vláda sou činností zemi a jejím občanům škodí.

Ve svém krátkém vystoupení se chci věnovat především sociální oblasti, do které patří zcela samozřejmě i zdravotnictví.

Činnost vlády ohrožuje sociální systémy jako celek. Roste nezaměstnanost, roste pracovní neschopnost, stoupají počty uživatelů i celková výše sociálních dávek.

Zdravotnictví zažívá největší krizi za dobu existence České republiky. Vláda svými špatnými rozhodnutími kupuje za peníze pojištěnců zdravotního pojištění pouze své voliče.

Vláda nezvládla ani přípravu, ani provedení reformy veřejné správy. Smutným příkladem jsou miliardové dluhy okresních nemocnic, které stát převedl na kraje a dává od nich ruce pryč. Kraje nemají šanci dluhy nemocnic řešit a tak řada bývalých okresních nemocnic míří neodvratně k bankrotu.

Chybná, a nebojím se říci že vědomě chybná rozhodnutí vlády nutí zdravotní pojišťovny vydávat z prostředků pojištěnců více, než přijímají. Pojišťovny tak dluží nemocnicím, lékařům i lékárníkům - ti potom dluží svým dodavatelům, ti zase svým subdodavatelům. Pod taktovkou Vladimíra Špidly směřujeme k tomu, že každý dluží každému. Učí nás žít na dluh, a tak není divu, že se stát stává největším dlužníkem.

Vláda nenávratně svou nečinností a neschopností poškozuje každého z nás. Neudělal nic pro vyřešení problémů důchodového systému či pro snížení nezaměstnanosti.

Vláda neudělala nic pro prevenci onemocnění ani pro posílení preventivní péče ve zdravotnictví.
Vláda neudělala nic pro posílení práv a odpovědností občana jako pacienta. Nepodnikla žádné kroky ke zvýšení kvality a dostupnosti zdravotní péče, neudělal nic pro zvýšení konkurenceschopnosti našeho zdravotnictví v Evropě.

Situace naší země není jednoduchá, naše problémy nejsou malé a snadná, jednoduchá a populární řešení neexistují.

Naše země potřebuje kompetentní a odpovědné vedení. Potřebuje vládu, která získá a udrží důvěru občanů i Parlamentu. Potřebujeme vládu, která připraví, obhájí a prosadí potřebné změny.
Je evidenení, že tato vláda nemá tuto kompetenci a tedy nemá ani potřebnou důvěru. Setrvávání této vlády u moci je horší, než její odchod. Proto se připojuji k vyslovení nedůvěry této špatné vládě.


 

Související:

 
 

 

 

 

Reagujte:

Vaše jméno, titul:

Váš email:*
Chci na tento e-mail dostávat novinky:
Váš názor, vzkaz, dotaz, připomínka ?*

Prosím, vyplňte takto * označená pole. Děkuji

Rozsáhlejší texty zasílejte prosím na e-mail cabrnoch@psp.cz

 

 

Příspěvky:

 
 

 

 

© MUDr. Milan Cabrnoch 2003