Informační stránky poslance MUDr. Milana Cabrnocha
| Novinky | Mapa stránek |
ZDRAVOTNICTVÍ V ČR

Rozhodnutí Ústavního soudu

MUDr. Milan Cabrnoch, 4. června 2003

informace

Dnes v Brně projednával Senát Ústavního soudu návrh skupiny 54 poslanců na zrušení části zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění, konkrétně část § 11 odst. 1 písm. d), která zní „ani v souvislosti s ní“.

Smyslem návrhu skupiny poslanců bylo vypuštění ustanovení, které není jednoznačně vykládáno a které podle některého výkladu zakazuje zdravotnickým zařízením požadovat od pacientů úhradu za služby, poskytnuté v souvislosti se zdravotní péčí z pojištění hrazenou.

Předmětem návrhu nebylo ani zavedení plateb pacientů za péči hrazenou z pojištění ani zavedení doplatků za nadstandardní péči.

Ústavní soud návrh skupiny poslanců zamítl, zákon se tedy nemění.

Rozhodnutí Ústavního soudu je doplněno odůvodněním, které v tuto chvíli znám pouze tak, jak bylo během jednání soudu přečteno. V odůvodnění jasně zazněl výklad Ústavního soudu, podle kterého za péči hrazenou z pojištění nesmí být požadována úhrada od pacienta a naopak za péči z pojištění nehrazenou úhrada požadována být může.

Tento výklad podle mého názoru zvyšuje právní jistotu občanů i poskytovatelů zdravotní péče a ve svém důsledku povede ke zvýšení nabídky zdravotní péče nehrazené z veřejného zdravotního pojištění.

S podrobnějším komentářem bych rád vyčkal do doby, kdy budeme mít odůvodnění Ústavního soudu k disposici v písemné podobě.


 

Související:

 
 

 

 

 

Reagujte:

Vaše jméno, titul:

Váš email:*
Chci na tento e-mail dostávat novinky:
Váš názor, vzkaz, dotaz, připomínka ?*

Prosím, vyplňte takto * označená pole. Děkuji

Rozsáhlejší texty zasílejte prosím na e-mail cabrnoch@psp.cz

 

 

Příspěvky:

 
 

Zaslal:

Ludvík Kadlec

Čas

5.6. 2003 22:55:07

E-mail:

l.kadlec@seznam.cz

Text:

Velmi stručně: myslím si, že rozhodnutí ÚS je malým průlomem do paragrafů pí Fischerové. Tohoto rozhodnutí je třeba se chytit a pokračovat v destrukci, neustále zdůrazňovat pozitiva dalšího vtoku finančních prostředků do systému zdravotnictví a návaznost vtoku fin. prostředků na zlepšování kvality lékařské péče obecně.
Zdraví Vás
Ludvík Kadlec

 

 

© MUDr. Milan Cabrnoch 2003