Informační stránky poslance MUDr. Milana Cabrnocha
| Novinky | Mapa stránek |
ZDRAVOTNICTVÍ V ČR

Osudy zdravotních knížek

MUDr. Milan Cabrnoch, 13. března 2003

názor

V poslední době se hodně hovoří o zdravotní knížce pacienta - ať již papírové, kterou bude mít v kapse, nebo o zdravotní knížce na Internetu. V obou případech se jedná pouze o jinou formu stejného nástroje. Cílem obou je poskytovat pacientovi a jeho prostřednictvím i těm, kdo ho léčí, informace o předchozím léčení a vyšetřování. Takové informace zamezení dalším zbytečným vyšetřením a nadměrnému či škodlivému užívání léků. V neposlední řadě přinese zdravotní knížka ať taková či maková nemalé úspory ve veřejném zdravotním pojištění.

První „papírovou“ variantu zdravotní knížky prosazuje předsedkyně zdravotního výboru sněmovny MUDr. Milada Emmerová do zákona o zdravotní péči, který by měli poslanci letos projednávat. V knížce, kterou by u sebe člověk nosil jako občanský průkaz, bude napsáno, jakými nemocemi trpí, jaké léky bere, postup léčby, výsledky vyšetření a další údaje. Je nasnadě, že v případě diabetika nebo jinak vážně nemocného člověka by šlo spíše o objemný šanon než o knížku.

Druhá „internetová“ varianta zdravotní knížky je už více jak rok zaváděna do praxe pod názvem IZIP a záštitou Všeobecné zdravotní pojišťovny. V současné době má svou vlastní zdravotní knížku na internetu téměř 52 tisíc pacientů v České republice. „Dopisy postupně nahrazují e-maily a sms-ky, peníze platební karty, papírová dokumentace se mění v elektronickou, do života proniká elektronický podpis. A Projekt IZIP prostě pouze sleduje tento trend,“ vysvětluje internetovou volbu jeden z autorů projektu IZIP MUDr. Milan Cabrnoch, rovněž člen sněmovního zdravotního výboru.
Internetové variantě zdravotní knížky je vytýkán zejména fakt, že v internet mají lidé, a to hlavně ti dříve narození, nedůvěru.

Přestože zabezpečení dat je obdobné jako třeba u bankovního konta. Zdravotní knížka na internetu má však řadu nepopiratelných výhod: nemusí se nosit, nedá se zapomenout doma a není možné ji ztratit ani poškodit. Může obsahovat výsledky obsáhlých vyšetření i rentgenové a ultrazvukové snímky. Registrace pacienta v systému IZIP je dobrovolná, pacient má právo volby.

Oběma projektům jde především o zapojení pacienta do rozhodování. K tomu musí mít pacient potřebné informace. A o odpovědnost samotného pacienta vůči svému zdraví jde přece v prvé řadě. Bez jeho vůle nebude fungovat ani papírová ani internetová ani žádná jiná zdravotní knížka.


 

Související:

 
 

Internetový přístup ke zdravotním informacím pacienta - iZIP

 

 

Reagujte:

Vaše jméno, titul:

Váš email:*
Chci na tento e-mail dostávat novinky:
Váš názor, vzkaz, dotaz, připomínka ?*

Prosím, vyplňte takto * označená pole. Děkuji

Rozsáhlejší texty zasílejte prosím na e-mail cabrnoch@psp.cz

 

 

Příspěvky:

 
 

 

 

© MUDr. Milan Cabrnoch 2003