Informační stránky poslance MUDr. Milana Cabrnocha
| Novinky | Mapa stránek |
ZDRAVOTNICTVÍ V ČR

Porody doma

MUDr. Milan Cabrnoch, 17. října 2002

Názor

Téma porodů v domácím prostředí s pomocí porodní asistentky se již poněkolikáté vrátilo na stránky našich novin.

Sám bych jako lékař, pediatr s neonatologickou praxí nikomu takový způsob porodu nedoporučil. Vím totiž, jaké jsou možné komplikace a rizika.

Uznávám, že jsem vzdělán v klasické medicíně, a tedy můj obzor je bezpochyby zůžen. Uznávám také, že se mohu i mýlit, a že nemám patent na pravdu. Přesto tvrdím, že rodit je správné v porodnici, za přítomnosti porodníka a pediatra. To vše je můj pevný názor. Něco jiného je však porody v domácnosti zakázat. S tím souhlasit nemohu.

Rád bych si položil dvě otázky. Otázku důvodu a otázku odpovědnosti. Co je pravým důvodem stoupajícího zájmu o porody doma? Podle mne není příčinou ani změna myšlení českých rodin, ani nabídka „ziskuchtivých“ porodních asistentek. Příčina je podobná, jako příčina stoupajícího zájmu o takzvanou „alternativní“ medicínu.

Pravou příčinou je podle mne selhání klasické medicíny, především selhání komunikace s ženou – rodičkou.

Stále častěji se setkáváme s matkami, které vnímají svůj zážitek s porodem v porodnici velmi negativně, které prožily svůj porod jako velmi nepříjemný zážitek. Neochotný personál, nevlídné prostředí, neochotní lékaři, nikdo mi nic nevysvětlil.

Až se toto změní, bude zájem o porody doma méně pochopitelný.

Druhou otázkou je otázka odpovědnosti. Matka je odpovědná za své zdraví i za zdraví svého narozeného dítěte. Porodní asistentka je odpovědná péči, kterou poskytne.

Jsem si jist, že pojem svobodné vůle nesmí být bráněno, pokud nehrozí poškození práv jiného. Tak, jak nelze nemocnému nařídit léčbu, nelze matce nařídit porod v nemocnici. Je podle mne lepší v takovém případě umožnit přítomnost řádně vzdělané a vybavené porodní asistentky, která za poskytnutí potřebné zdravotní péče při porodu nese odpovědnost.


 

Související:

 
 

 

 

 

Reagujte:

Vaše jméno, titul:

Váš email:*
Chci na tento e-mail dostávat novinky:
Váš názor, vzkaz, dotaz, připomínka ?*

Prosím, vyplňte takto * označená pole. Děkuji

Rozsáhlejší texty zasílejte prosím na e-mail cabrnoch@psp.cz

 

 

Příspěvky:

 
 

 

 

© MUDr. Milan Cabrnoch 2003