Informační stránky poslance MUDr. Milana Cabrnocha
| Novinky | Mapa stránek |
ZDRAVOTNICTVÍ V ČR

Komentář Milana Cabrnocha ke kapitole 3 koaliční smlouvy

Milan Cabrnoch, 8. července 2002

stanovisko pro ČTK

Komentář Milana Cabrnocha ke kapitole III Sociální soudržnost, sociální smír, zaměstnanost, rodinná politika, bydlení, zdravotnictví.

Celý text koaliční smlouvy je poznamenán evidentně rozdílnými výchozími programy všech tří politických stran. Koalice ze svého programu do koaliční smlouvy neprosadila nic konkrétního, kde se nemohla ztotožnit s programem sociální demokracie, tam byla zvolena neutrální formulace, která není nic proti ničemu.

Text je na mnoha místech tak obecný, že lze obtížně namítat něco proti němu. Spíše lze namítat nekonkrétnost textu, mnohde podmiňovací způsob (zavazují se, že budou hledat nástroje…).

V sociální kapitole zcela chybí podpora soukromého poskytování sociálních služeb, ani neziskový sektor nebude vláda podporovat, pouze mu vytvoří prostor - z toho lze vyvodit, že bude i nadále podporovat pouze státní poskytovatele sociálních služeb. Vláda v podstatě rezignuje na skutečnou reformu důchodového systému, soustředí se pouze na oddělení důchodového pojištění od státního rozpočtu a vytvoření nového gigantického úřadu - tato rezignace bude stát občany ročně několik desítek miliard navíc a potřebné změny pouze oddálí a prodraží.

V bytové kapitole vláda nepřímo odmítá privatizaci bytového fondu a deregulaci nájemného. Hledání nástrojů ke snížení počtu nevyužívaných bytů a odstranění deformací trhu s byty v protikladu k tomu je úsměvné, byť jde spíše o černý humor.
V kapitole věnované zdravotnictví nacházíme řadu rozporů a protimluv. Po proklamativních deklaracích následuje mlhavý příslib restrukturalizace, kterému však poučený může po minulých čtyřech letech jen těžko věřit. Sociální demokraté neudělali pro restrukturalizaci nic, a pokud snad něco, tak spíše proti ní.

Zcela podle očekávání smlouva odmítá zavádění spoluúčasti, ale překvapivě pouze na péči hrazenou z pojištění. Nevylučuje tedy platby za péči nehrazenou z pojištění ani na péči poskytnutou v souvislosti s péčí z pojištění hrazenou.

Koaliční smlouva zdůrazňuje posílení postavení pacienta, jeho práv a jeho informovanosti a rozšíření jeho práva svobodného výběru zdravotní péče. To velmi vítám, škoda, že další body jsou s tímto pozitivním trendem spíše v rozporu. Vláda zřejmě například nebude žádným způsobem podporovat soukromé poskytovatele zdravotní péče ani privatizaci a bude se dále soustředit a státní nemocnice.

Závěrem: nelze než se pouze dohadovat, co vznikající "opoziční vláda" vlastně plánuje. Soudě z obecných deklarací ve smlouvě zřejmě ani vyjednavači a budoucí členové vlády dosud neví, co má pan předseda Špidla vlastně v plánu.


 

Související:

 
 

Text koaliční smlouvy na serveru iDNES.cz naleznete zde

 

 

Reagujte:

Vaše jméno, titul:

Váš email:*
Chci na tento e-mail dostávat novinky:
Váš názor, vzkaz, dotaz, připomínka ?*

Prosím, vyplňte takto * označená pole. Děkuji

Rozsáhlejší texty zasílejte prosím na e-mail cabrnoch@psp.cz

 

 

Příspěvky:

 
 

 

 

© MUDr. Milan Cabrnoch 2003