Informační stránky poslance MUDr. Milana Cabrnocha
| Novinky | Mapa stránek |
ZDRAVOTNICTVÍ V ČR

Osud další novely zákona o zdravotním pojištění je opět zpečetěn

MUDr. Milan Cabrnoch, 29. ledna 2002

názor, legislativa

Poslanecká sněmovna zamítla v úterý 29. 1. 2002 návrh novely zákona č. 48/1997 o veřejném zdravotním pojištění. Návrh zákona byl do sněmovny vrácen ze Senátu. V Senátu do původního sněmovního návrhu doplnili senátoři na návrh senátora Julínka (ODS) a především místopředsedkyně lidové strany senátorky Roithové změnu ustanovení tzv. "věty Fischerové".

Jedná se o změnu, kterou jsem již několikrát sám ve sněmovně neúspěšně prosazoval. Jde o to, že současný zákon zakazuje občanům, aby si vedle zdravotní péče hrazené z pojištění za své peníze nakoupili další zdravotní péči. Jsem přesvědčen, že se jedná o hrubé a nesmyslné omezení práva občana. Tento administrativní blok nevede k ničemu jinému než ponižujícím a nedůstojným úplatkům. Změnu navrhl v Senátu místopředsedkyně lidové strany. Její návrh podpořilo 50 ze 61 senátorů.

Dalo se tedy předpokládat, že lidovci ve sněmovně návrh své místopředsedkyně a současně stínové ministryně zdravotnictví podpoří. Opak se však stal pravdou.

Během diskuse ve sněmovně ve svém vystoupení představil ministr zdravotnictví Fišer kritický sociálně-demokratický státně paternalistický pohled na občana a jeho práva. Podle ministra zdravotnictví není svéprávný ani pacient, a dokonce ani lékař. Ani pacient, ani jeho lékař, ale revizní lékař posoudí, co pacient potřebuje a co je pro něho dobré! Dokonce není ani možné stanovit cenu za poskytnutou zdravotní péči.

S velmi podobnou argumentací vystoupil poslanec lidové strany Janeček. Postavil se tvrdě proti možnosti uhradit vedle péče z pojištění hrazené i další služby a svým stanoviskem se postavil za zachování věty Fischerové v zákoně.

V hlasování podpořili Senátní návrh pouze poslanci ODS a Unie Svobody. Z lidovců pouze dva. Novela zákona byla zamítnuta.

Co z toho všechno vyplývá:

1. V naší legislativě zůstává věta Fischerové, podle které si občan nesmí legálně koupit zdravotní péči nehrazenou z pojištění.
2. Fischerová s Janečkem zvítězili nad pravicí.
3. Lidovci ve sněmovně podporují levicovou politiku.


 

Související:

 
 

Přehled historie projednávání návrhu zákona (sněmovní tisk 925) naleznete zde.

 

 

Reagujte:

Vaše jméno, titul:

Váš email:*
Chci na tento e-mail dostávat novinky:
Váš názor, vzkaz, dotaz, připomínka ?*

Prosím, vyplňte takto * označená pole. Děkuji

Rozsáhlejší texty zasílejte prosím na e-mail cabrnoch@psp.cz

 

 

Příspěvky:

 
 

 

 

© MUDr. Milan Cabrnoch 2003