Informační stránky poslance MUDr. Milana Cabrnocha
| Novinky | Mapa stránek |
Z DENÍKU POSLANCE

Setkání se starosty v Prachaticích

MUDr. Milan Cabrnoch, 16. června 2003

z deníku poslance

Na pozvání starosty Prachatic Ing. Jana Bauera jsem se v pondělí 16. června 2003 zúčastnil setkání starostů obcí Prácheňska s poslanci a senátory.

Setkání proběhlo v nemocnici Prachatice a bylo věnováno tématice související s dopady reformy veřejné správy v oblasti zdravotnictví. Setkání se zúčastnili starostové Volar, Protivína, Netolic, Blatné, Horažďovic, Klatov, Prachatic, Sušice, Volyně, Vodňan, Strakonic, Vimperku a Písku. Dále byl přítomen náměstek jihočeského hejtmana pan Pavelka a ředitel nemocnice v Sušici.

Senátoři se omluvili všichni, z poslanců byl přítomen pouze Vojtěch Filip a Petr Braný za KSČM a já a Jiří Bílý za ODS. Setkání se nezúčastnil ani jeden poslanec či senátor ze stran vládní koalice a ani jeden ze zástupců Ministerstva zdravotnictví, kteří byli pozváni. Zvláště nepřítomnost představitelů ministerstva vyvolala mezi starosty značnou nevoli a nespokojenost. I já souhlasím s tím, že představitelé samosprávy na úrovni obcí by neměli být úředníky státu takto přehlíženi.

Během jednání byla probírána témata jako nezbytnost restrukturalizace zdravotnických služeb, zajištění lékařské služby první pomoci a její postavení, záchranná služba a její organizace v kraji, vztahy mezi obcemi a zdravotnickými zařízeními, mezi nemocnicemi a soukromými lékaři, možnosti dalšího vývoje systému zdravotního pojištění, posílení rola občana v systému, oddlužování nemocnic a pojišťoven. Starostové diskutovali také obecně nad problémy reformy veřejných rozpočtů, která hrozí přesouváním nákladů ze státu na obce.

Během jednání byli přítomní seznámeni také s existencí a činností Krajského zdravotního ústavu v Českých Budějovicích.

Shrnout celou diskusi není snadné. Ve zdravotnictví, které je bezpochyby jednou z priorit společnosti, je mnoho dlouho neřešených problémů. K jejich řešení je třeba rozhodného přístupu a dobré komunikace. Nepřítomnost zástupců ministerstva ukazuje bohužel na opačný přístup.

Setkání se starosty a dalšími hosty bylo pro mne velmi přínosné, děkuji za pozvání.


 

Související:

 
 

Informační server regionu Prachatice

Nemocnice s poliklinikou Prachatice

 

 

Reagujte:

Vaše jméno, titul:

Váš email:*
Chci na tento e-mail dostávat novinky:
Váš názor, vzkaz, dotaz, připomínka ?*

Prosím, vyplňte takto * označená pole. Děkuji

Rozsáhlejší texty zasílejte prosím na e-mail cabrnoch@psp.cz

 

 

Příspěvky:

 
 

 

 

© MUDr. Milan Cabrnoch 2003