Informační stránky poslance MUDr. Milana Cabrnocha
| Novinky | Mapa stránek |
Z DENÍKU POSLANCE

Konference Českého zdravotnického fóra o dopadech vstupu do EU

MUDr. Milan Cabrnoch, 7. června 2003

informace

Ve dnech 6. a 7. června se ve Špindlerově Mlýně uskutečnila konference Českého zdravotnického fóra.

Tématem konference bylo "Jak obstojí české zdravotnictví po vstupu do Evropské unie?".

Více jak osmdesát účastníků konference, na které se již tradičně setkávají významní představitelé všech skupin působících ve zdravotnictví, diskutovalo o dopadech vstupu České republiky do Evropské unie, o stavu připravenosti české zdravotní legislativy, o volném pohybu pojištěnců i zdravotníků.

Konferenci zahájit svým mimořádně zajímavým a také velmi dlouhým projevem předseda zdravotního výboru Evropského Parlamentu, poslanec za obvod Londýn a dřívější ministr zdravotnictví Velké Británie pan John Bowis.

První ze tří témat se týkalo legislativy. Jak jsou české právní normy ve zdravotnictví připraveny na vstup ČR do EU - to byl název bloku, který jsem uvedl svou přednáškou já. Po přednášce následovala diskuse, za kterou velmi děkuji, protože mi pomohl orientovat se lépe v pohledech nejrůznějších kolegů na věc.

Druhý blok byl věnován volnému pohybu osob. Ředitel zdravotní pojišťovny Metal Aliance Vladimír Kothera a ing. Ladislav Švec, ředitel Centra mezinárodních úhrad, představili problematiku čerpání a úhrady zdravotní péče v členských státech EU. Z přednášek i následující diskuse je zřejmé, že problematika je komplikovaná a že se české zdravotní pojištění bude obtížně vyrovnávat s cenovými rozdíly mezi zdravotní péčí poskytnutou v ČR a v jiných zemích EU.

Třetí blok uvedl ředitel VFN MUDr. Martin Holcát. Věnoval se problematice volného pohybu zdravotníků se zvláštním zaměřením na lékaře. V tomto bloku vystoupil také další zahraniční host, poradce slovenského ministra zdravotnictví MUDr. Finďo. V diskusním bloku vystoupil náměstek ministryně zdravotnictví Rostislav Čevela, ředitel ILF Antonín Malina, předseda odborového svazu Jiří Schlanger, zdravotní rada Jihočeského kraje Zdeněk Hejduk a další hosté a členové Českého zdravotnického fóra.

Konference byla dobře připravena, dobře zorganizována a vydařila se. Téma bylo týden před referendem nadmíru aktuální. Máme za sebou i před sebou mnoho práce. Hlavní myšlenka, kterou si odnáším: pro budoucnost našeho zdravotnictví je mnohem důležitější vývoj v naší zemi, než vstup do EU.

Chci i tady poděkovat všem organizátorům a účastníkům konference. Bylo to dobré, ba velmi dobré!


 

Související:

 
 

Stanovisko Českého zdravotnického fóra - Bedřichov 2003 (PDF, 28kB)

 

 

Reagujte:

Vaše jméno, titul:

Váš email:*
Chci na tento e-mail dostávat novinky:
Váš názor, vzkaz, dotaz, připomínka ?*

Prosím, vyplňte takto * označená pole. Děkuji

Rozsáhlejší texty zasílejte prosím na e-mail cabrnoch@psp.cz

 

 

Příspěvky:

 
 

 

 

© MUDr. Milan Cabrnoch 2003