Informační stránky poslance MUDr. Milana Cabrnocha
| Novinky | Mapa stránek |
Z DENÍKU POSLANCE

Zpráva ze Strasbourgu

MUDr. Milan Cabrnoch, 3. dubna 2003, Strasbourg

informace

Jako člen Stálé delegace Parlamentu České republiky v Radě Evropy se v týdnu od 31. března do 4. dubna 2003 účastním spolu s dalšími poslanci a senátory zasedání Parlamentního shromáždění rady Evropy ve Strasbourgu.

Během pravidelného týdenního zasedání, které se koná čtyřikrát do roka, jedná plénum Parlamentního shromáždění a ve volných chvílích také jednotlivé výbory. Výbory se potom schází ještě mezi jednotlivými plény k samostatným schůzím.

Na programu plenárního zasedání je v tomto týdnu například společná politika pro asyl a migraci, dopravní politika pro "velkou Evropu", zemědělská politika, mezinárodní přeprava živých zvířat či situace v republikách jižního Kavkazu. Mezi zvláště aktuální témata patří situace v Čečně po proběhlém referendu, či diskuse k válce v Iráku.

Vzhledem k tomu, že naše delegace má pouze čtrnáct členů, je každý z nás členem několika výborů. V mém případě je to výbor monitorovací, výbor pro migraci, uprchlíky a demografii a výbor sociální a zdravotní.

Monitorovací výbor, jehož jednání jsou uzavřená, se zabývá hodnocením plnění závazků a povinností jednotlivých členských zemí Rady Evropy. Na programu je Moldávie, Makedonie, Arménie, Ázerbajdžán, Gruzie, Ukrajina a Lichtenštejnsko. V určité fázi sledování je kromě například Slovenska a Litvy také Česká republika.

Výbor pro migraci, uprchlíky a demografii má na programu společnou politiku pro migraci a asyl, otázky tureckých osadníků na Kypru, práva starých migrantů, situaci v Čečně, nebo vztahy mezi Evropany žijícími v zahraničí a jejich původními zeměmi.

V květnu se budou v Budapešti konat dvě veřejná slyšení migračního a zdravotního výboru, zaměřená na migrační politiku a demografii.

Výbor sociální a zdravotní má na programu problematiku znakové řeči, osiřelých dětí, obchodování s orgány, euthanasii, reformy zdravotnických systémů v členských státech Rady Evropy nebo Evropskou sociální chartu.

Delegace Parlamentu ČR je zastoupena ve všech výborech. Projednávaná témata se v některých případech dotýkají velmi těsně naší přítomnosti a budoucnosti, a proto je naším úkolem uplatnit je v ČR a současně prezentovat naše názory a zkušenost v Radě Evropy a ovlivňovat výsledky jednání v prospěch občanů naší země.


 

Související:

 
 

Rada Evropy - internetový portál

 

 

Reagujte:

Vaše jméno, titul:

Váš email:*
Chci na tento e-mail dostávat novinky:
Váš názor, vzkaz, dotaz, připomínka ?*

Prosím, vyplňte takto * označená pole. Děkuji

Rozsáhlejší texty zasílejte prosím na e-mail cabrnoch@psp.cz

 

 

Příspěvky:

 
 

 

 

© MUDr. Milan Cabrnoch 2003